Udmærkelser

Tegnestuen er gennem årene tildelt priser for sine arbejder og præmiering i en række konkurrencer. Senest er tegnestuen præmieret i 2013 med Odense Kommunes arkitekturpris for særlig godt og smukt byggeri.

 

PRISER

2013  Arkitekturpris Odense Kommune for restaurering af Sanderumgård romantiske have

 

2010  Arkitekturpris Ishøj Kommune for renoveringen af friarealerne i boligbebyggelsen Vejleåparken 

 

2008  Arkitekturpris Horsens Kommune for restaurering af Horsens Klosterkirkes omgivelser

 

2004  Arkitekturpris Ishøj Kommune for udeareal ved ungdomsboliger i Ishøj

 

2003  Arkitekturpris Ølstykke kommune for haveanlæg ved boligbebyggelsen Kildesø i Ølstykke

 

2000  Arkitekturpris Hvidovre Kommune vedrørende skole og parkområde i Avedøre Stationsby

 

1997   ID-prisen for blindeledelinien PICTOFORM ifm. udvikling af handicap system til byens rum, gader og pladser m.m

 

1996  Arkitekturpris Hvidovre Kommune for renovering af Engholmskolens skolegårde

 

1991  Københavns Kommunes Kulturfondspris for restaurerede have- og gårdrum på Gammelholm

 

1991  Malmø Byråds pris for forslaget til 90-tallets bypark i Malmø

 

1989  Brolæggerprisen for Frederikssund Trafikterminal og byrum i Frederikssund

 

 

UDVALGTE KONKURRENCER OG PRÆKVALIFIKATIONER

2014   1.præmie i inviteret konkurrence til nytænkning af Brabrand kirkegård

 

2013   Udvalgt til at restaurere og nytænke Munke Mose park centralt i Odense

 

2012  1.præmie i inviteret konkurrence vedr. omdannelse og nytænkning af Stændertorvet i Roskilde

 

2011   1. præmie i prækvalifikation til restaurering af Holbæk Seminarium og landskab

 

2011   2.præmie i konkurrencen om Fremtidens Plejebolig på Kasernegrunden i Jægersborg 

 

2010  1.præmie i inviteret konkurrence om den fremtidige udformning af Skulpturpark Billund 

   

2009  2.præmie i international arkitektkonkurrence for udvidelse af Havstein kirkegård Trondhjem - Norge

 

2009  Udvalgt efter konkurrence til renovering af friarealer i boligbebyggelsen Gadevang 

 

2009  Udvalgt efter konkurrence til opgaven Sorø Station

 

2009  1.præmie i prækvalifikation til opgaven Campus Varde

 

2007  1.præmie i prækvalifikation til Naturvidenskabernes hus Bjerringbro

 

2007  1.præmie i konkurrencen om ”Stenlængerområdet, ny bydel i Næstved”

 

2007  1.præmie i prækvalifikation til M11: udvidelse af Holbækmotorvejen

 

2007  1.præmie i prækvalifikation til ”Cykelfremkommelighed i Københavns Kommune”

 

2006  Udpeget af Realdania til restaurering af Sanderumgård romantiske herregårdshave

 

2006  Delt 1.præmie i parallelopdrag: ”Ny by i St. Rørbæk”

 

2006  1.præmie i inviteret konkurrence til nyt VKR- VELUX Koncernhovedsæde

 

2005  1.præmie i prækvalifikation til renovering af byrum i Kokkedal Bymidte

 

2005  Prækvalificeret til deltagelse i konkurrence: Nyt boligområde (700) boliger i Solrød Kommune

 

2004  Udvalgt efter prækvalifikation til at deltage i konkurrencen Kolding Banegårdsplads

 

2004  1.præmie i byrumsopgaven Ringsted Kaserneby – ny bydel til 3000 indbyggere

 

2004  Udvalgt efter prækvalifikation til at deltage i konkurrencen Ålborg Havn

 

2003  Udvalgt efter prækvalifikation til at deltage i konkurrencen Haderslev Havn

 

2002  1.præmie i konkurrencen om Lyngby Trafikterminal

 

2002  1.præmie i konkurrence om renovering af boligbebyggelsen Vejleåparken i Ishøj (6000 indbyggere)

 

2000  1.præmie i konkurrence til ny hovedgade i Ølstykke Stationsby

 

2000  1.præmie i konkurrencen om Snekkersten Station

 

1999  1.præmie i forslaget til renovering af Guldbergs Plads og Guldberg Plads kvarteret på indre Nørrebro

 

1998  1.præmie Saga karréren Vesterbro København

 

1996  1.præmie Avedøre Grøn sti og Avedøre Nord – nye uderum

 

1995  1.præmie for forslaget UTF- Billund Bypark for LEGO-koncernen